Scottish Fold beslenmede ve mamada dikkat edilmesi gerekenler

'Scottish Fold Beslenme ve Mamalar' forumunda admin tarafından 30 Nis 2018 tarihinde açılan konu

 1. admin

  admin Administrator Site Yetkilisi

  Katılım:
  27 Nis 2018
  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeniler:
  0
  Bulunduğu her ortama kolayca adapte olabilen Scottish Fold Shorthair’in en tipik özeliği diğer kedilerden farklı olan içe kıvrık kulaklarıdır. Geniş yuvarlak bir kafaya, yuvarlak gözlere ve tombul sayılabilecek yanaklara sahiptir. Sevimli görünüşü ve uyumlu olması nedeniyle en çok tercih edilen kedi ırklarından biridir.

  Genel özellikleri

  Yuvarlak ve geniş bir kafaya sahiptir. Çene yapısı güçlü, ağzı hafif uzundur ve öne doğru uzar. İri ve yuvarlak gözleri altın ya da bakır renklidir. Ancak göz rengi, tüy rengine uygun olarak değişiklik gösterebilir. Yuvarlak hatlara sahip, kas yapısı gelişmiş bir kedidir. Vücuduna kıyasla bacakları kısa ama güçlü, patileri ise yuvarlaktır.

  Scottish Fold Shorthair çiftleştirilirken, kendi türleri tercih edilmez. Genel kural olarak kıvrık kulaklı kediler genetik bozuklukları nedeniyle başka ırktan düz kulaklı kediler ile çiftleştirilir. Aynı ırk arasındaki çiftleşme sonucunda, doğan yavrulardaki genetik hasar çeşitli hastalıklara neden olur. Tüm Scottish Fold yavruları doğduğunda düz kulaklıdır. Doğumdan sonraki haftalar içinde kulakları kıvrılır. Kulak yapısı işitme fonksiyonları açısından sorun teşkil etmez.

  Bakım

  İlk secere kaydı çiftlik kedisi olarak yapılan Scottish Fold, apartman dairelerinin yanı sıra bahçede de kolaylıkla beslenebilir. Kısa tüylü olduklarından tüy bakımı oldukça kolaydır. Haftada 2 kez taranmaları çoğu kez yeterlidir. Scottish Fold insan ilişkileri oldukça iyi, cana yakın ve uyumlu bir kedidir. Bulunduğu ortama kolayca uyum sağlar. Çocuklar da dahil aile üyeleriyle arası iyidir. Tek bir sahibi benimser ve sahibini kendisi seçer. Okşanmayı ve sevilmeyi sevmesine rağmen kucak kedisi değildir. Oyun oynamaya son derece düşkündür. Küçük bir topla bile enerjisini atabilecek kadar oyun oynayabilir.

  Beslenme

  Güçlü bir ağız yapısına sahip olan Scottish Fold Shorthair’in beslenmesinde genellikle özel beslenme programlarına gerek duyulmaz. Yetişkin bir kedinin günlük kalori ihtiyacı kilosu başına ortalama 80 kaloridir. Protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını dengeli bir şekilde karşılamak için yaşına, kilosuna ve cinsiyetine göre veteriner hekimin önereceği kuru mamaların kullanılması yeterlidir. Ödül olarak haftada bir kez yaş mama ya da ızgara balık verilebilir. Ancak kilo almaya yatkın bir ırk olduğu unutulmamalıdır. Kilo almaması için fiziksel aktivitelerle desteklenmeli, bol bol oyun oynayarak enerjisini atması sağlanmalıdır. Beslenme ağırlığı için mama ve su kaplarının her zaman temiz olması, mama kabında bayat mama bırakılmaması önemlidir. 1 gün süreyle yenmemiş mamanın, yeni mama ile değiştirilmesi, yemesi için zorlanmaması gerekir.
   

Bu Sayfayı Paylaş